Pages: [1] 2 3 ... 5   
Print
Author Topic: Joe's Customerpalooza All Stars!!! (Groups A and B)  (Read 1952 times)
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« on: December 03, 2019, 04:54:51 PM »

Joe McMillan: Hello everyone, welcome to my own tournament, of course I have a somewhat strange but innovative mechanics that may be confused.
Spoiler:
- There will be 4 groups with 8 members, for each group they will eliminate a competitor, then I will mix them again between the remaining 28 in 4 groups of 7 and so on until we reach the 16 finalists.
Example: "First Round"
Ana, Carol, Miriam, Sam, May, Lynn, Sue and Mary (Sue eliminated)
Jose, Carlos, Pamela, Zeus, Dante, Marco, Viridiana y Luz (Dante eliminated)
Andres, Yui, Eva, Carlos, Patsy, Zuriel, Justin and Gwen (Patsy elimited)
Mauro, Lauro, Tauro, Cecilia, Duncan, Heather, Jaime and Douglas (Tauro eliminated)
"Second Round"
Ana, Carol, Pamela, Zeus, Eva, Carlos and Heather
Miriam, Sam, Marco, Viridiana, Zuriel, Justin and Jaime
May, Lynn,  Luz, Gwen, Duncan, Cecilia and Douglas
Mary, Jose, Carlos, Andres, Yui, Mauro and Lauro
-When there are 16 finalists, I will separate them into 2 groups and the same process as before until the 4 finalists.
-And during the 4 finalists they will vote for who is the best and deserving of this tournament and their reward will be: a drawing made by Obed for the next day and have the opportunity to participate in "Total Drama: Huivulai Island"
Each forumer can upload 4 of his best characters, even if the limit is exceeded I will choose the best according to my whims and desires. They will have from here until November 30.
There will be 16 groups of 4 members, now in each group they will now vote for their 2 favorites, there will be no questions, until we arrive in the final where there will be more questions than usual. And I will try that their characters do not face each other, unless they become the 4 finalists.
In a few hours I will publish the round.
« Last Edit: December 06, 2019, 09:14:52 PM by Obed ART » Logged
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #1 on: December 03, 2019, 04:55:08 PM »

Contestants:
1.-Ianiant: Markus, Shelby, Colby and Azaleah
2.-James giacotib: Tyler, Michael, Leya and Denise
3.-#Sweet Cake: Nicoletta, Lara, Zac and Zigor
4.-~DynamiteFoxer~: Liam, Ross, Yenny and Hachiko
5.-canela: Sheena, Keira, Baird and Alfie
6.-Lil Nas Flex: Stephen, Walker, Serena and Lydia
7.-pleasehelpme:( : Bradley, Maxine, Gerald and Mint
8.-LuisAngel01: Shary, Wolfgang, Kanae and Renard
9.-The_tribe_has_spoken: Uma, Phoebe, Art and Dallas.
10.-CaMeo: Alec, Amelia, Eloise and Jared
11.-De Ja Vu: Shiloa, Caleb D, Sienna D and Mapel
12.-Petey K: Adley, Haruka, Chris and Tyler.
13.-Adrian2802: Susie, Yuriko, Jacob and Edwin.
14.-Greenste: Cindy, Greek, Leo and Saha
15.-Pizzaccino: Carley, Evan, Irene and Kane
16.-Tamatim: Grace, Prinn, Philip and Luis
« Last Edit: December 18, 2019, 07:43:34 PM by Obed ART » Logged
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #2 on: December 03, 2019, 04:56:18 PM »

Group A:
Spoiler:
Round 1: Shelby vs Alfie vs Dallas vs Susie
Round 2: Leya vs Lydia vs Alec vs Greek
Round 3: Zigor vs Bradley vs Sienna D vs Irene
Round 4: Hachiko vs Shary vs Tyler vs Prinn

Semifinals Round 1 (1ST): Alec vs Alfie vs Bradley vs Tyler
Semifinals Round 2 (2ND):Shelby vs Lydia vs Zigor vs Shary

Finals: Bradley vs Tyler ](Petey K) vs Zigor vs Shary
Winner: ???

Group B:
Spoiler:
Round 1: Colby vs Liam vs Renard vs Haruka
Round 2: Michael vs Walker vs Eloise vs Saha
Round 3: Keira vs Phoebe vs Edwind vs Kane
Round 4: Nicoletta vs Mint vs Mapel vs Philip

Semifinals Round 1 (1ST): Nicoletta vs Kane vs Walker vs Haruka
Semifinals Round 2 (2ND): Liam vs Phoebe vs Michael vs Philip

Finals: Kane vs Walker vs Phoebe vs Philip
Winner: ???
« Last Edit: December 17, 2019, 07:50:31 AM by Obed ART » Logged
CaMeo
Papa's Replacement
*****


The last few days of CaMeo...


View Profile
« Reply #3 on: December 03, 2019, 05:08:34 PM »

Ugh. I’m so sorry for being salty  Exasperated

Logged

Long Signature:
My Favorite Quotes:
Spoiler:
I like PP but that’s your opinion

Sushi is so flexible

why does baby need microwave

HOLY MACARONI! THAT ORDER CAN GIVE YOU DIABETES!
since steak is a cow that means he's technically a female
Some wacky bloop be goin down on Sesame Street
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #4 on: December 03, 2019, 05:10:32 PM »

Ugh. I’m so sorry for being salty  Exasperated


Don't worry, it was my fault for not having the tournament well organized so I hope it doesn't end like the previous one.
Logged
Hyperponic
Restaurant Legend
*


Xania to the fc games 2


View Profile
« Reply #5 on: December 04, 2019, 05:51:16 AM »

Wait, what happend? Why you started the contest again?
Logged

Long Signature:
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #6 on: December 06, 2019, 09:11:41 PM »

During the tournament there will be 4 groups (A, B, C and D) where they will have to vote for their 2 favorites per round,


after they passed the 4 rounds per group the new rounds will divide the 4 that got the most votes and the other 4 that were secondly,

when there are only 4 left per group, they will only vote for who their group should represent (that is, the best of the 4),

so that they face each other in the final and vote for their 3 favorites and here the 4 finalist must answer the questions or if they will not be disqualified (if they are 2 disqualified characters open a second chance round)
Logged
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #7 on: December 06, 2019, 09:52:15 PM »

Group A Round 1: Shelby (by: Ianiant) vs Alfie (by: canela) vs Dallas (by: The_Tribe_has_spoken) vs Susie (by: Adrian 2820) (Remember to vote for your 2 favorites to advance to the next round)

Vote for group C round 1: http://www.flipline.com/forum/index.php?topic=48654.msg2262922#msg2262922
Logged
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #8 on: December 07, 2019, 09:52:52 AM »

Group A Round 1 Winners: Shelby (2nd) and Alfie (1st)
Spoiler:
Shelby: 7 points
Alfie: 9 points
Dallas: 6 points
Susie: 2 points

Group A Round 2: Leya (James giacotib) vs Lydia (Lil Nas Flex) vs Alec (CaMeo) vs Greek (Greenste)
Logged
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #9 on: December 08, 2019, 10:45:13 AM »

Group A Round 2 Winners: Lydia (2nd) and Alec (1st)
Spoiler:
Leya: 5 points
Lydia: 8 points
Alec: 10 points
Greek: 1 point

Group A Round 3: Zigor (#Sweet cake) vs Bradley (pleasehelpme:( ) vs Sienna D (De Ja Vu) vs Irene (Pizzaccino)
Logged
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #10 on: December 09, 2019, 02:52:49 PM »

Group A Round 3 Winners: Zigor (2nd) and Bradley (1st) (I eliminated my vote "Bradley and Irene" to break the tie.)
Spoiler:
Zigor: 8 points
Bradley: 9 points
Sienna D : 4 points
Irene: 7 points

Group A Round 4: Hachiko (DynamiteFoxer) vs Shary (LuisAngel01) vs Tyler (Petey K) vs Prinn (Tamatim)
« Last Edit: December 09, 2019, 04:32:14 PM by Obed ART » Logged
Hyperponic
Restaurant Legend
*


Xania to the fc games 2


View Profile
« Reply #11 on: December 09, 2019, 02:56:53 PM »

Group A Round 3 Winners: Zigor (2nd) and Bradley (1st) (I eliminated my vote "Bradley and Irene" to break the tie.)
Spoiler:
Zigor: 8 points
Bradley: 9 points
Sienna D: 4 points
Irene: 7 points

Group A Round 4: Hachiko (DynamiteFoxer) vs Shary (LuisAngel01) vs Tyler (Petey K) vs Prinn (Tamatim)

You should do - Sienna D :
Logged

Long Signature:
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #12 on: December 09, 2019, 04:32:52 PM »

You should do - Sienna D :
fixed up
Logged
Obed ART
Franchise Owner
*****



View Profile
« Reply #13 on: December 10, 2019, 09:37:34 AM »

Group A Round 4 Winners: Shary (2nd) and Tyler (1st)
Spoiler:
Hachiko: 4 points
Shary: 6 points
Tyler: 9 points
Prinn: 3 points

Group B Round 1: Colby (Ianiant) vs Liam (DynamiteFoxer) vs Renard (LuisAngel01) vs Haruka (Petey K)
« Last Edit: December 10, 2019, 02:43:48 PM by Obed ART » Logged
Hyperponic
Restaurant Legend
*


Xania to the fc games 2


View Profile
« Reply #14 on: December 10, 2019, 09:46:45 AM »

Group A Round 4 Winners: Shary (2nd) and Tyler (1st)
Spoiler:
Hachiko: 4 points
Shary: 6 points
Tyler: 9 points
Prinn: 3 points

Group B Round 1: Colby (Ianiant) vs Liam (DynamiteFoxer) vs Renard (LuisAngel01) vs Harula (Petey K)

Haruka or Harula?
Logged

Long Signature:
Pages: [1] 2 3 ... 5   
Print
Jump to:  













Sorry, you must have JavaScript enabled to use the Flipline Forum.